Činnost Českého zahrádkářského svazu v Boršicích v roce 2015
Činnost ZO ČZS se orientuje hlavně na podporu kulturních a společenských aktivit souvisejících s propagací vinařství a vinohradnictví. Sdružuje vinaře, zahrádkáře, milovníky přírody a přátele vína. Zaměřujeme se též na udržení tradic zahrádkaření a malovinařského pojetí pěstování révy vinné a výroby přírodních vín v prostředí rodinných vinařství v naší obci. Počet členů základní organizace je 72.
Během uplynulého roku jsme se podíleli na organizaci a přípravě některých kulturně společenských akcí. Zde je krátké ohlédnutí:
21.2.2015 se konala Výroční členská schůze, na níž bylo jako tradičně zhodnoceno působení a hospodaření základní organizace, zároveň jsme měli možnost ochutnat vzorky přinesených vín a v klidné atmosféře zhodnotit uplynulý ročník. Po oficiální části byl prostor pro ochutnávku přinesených vzorků vín.
29.3.2015 se uskutečnila degustace k výstavě vín. Ve 26 komisích hodnotilo 104 degustátorů předložené vzorky. Při této degustaci k jubilejní výstavě jsme se rozhodli ocenit práci degustátorů a odměnit je sklenicí Turbulence s potiskem jubilejního ročníku výstavy.
5.4.2015 50. Velikonoční výstava vín v Boršicích. Vystaveno bylo rekordních 1198 vzorků. I tentokrát jsme naplnili celý sál kulturního domu milovníky dobrého moravského vína. Pro tuto výjimečnou příležitost jsme pozvali pány Antonína Bilíka, Františka Cukra, Štěpána Gabriela a Antonína Staufčíka, kteří byli jedni ze zakladatelů tradice koštů vína v Boršicích. Pozvání přijal též předseda Republikového vedení ČSZ Stanislav Kozlík a Starosta obce Boršice Ing. Roman Jílek, kteří předali pamětní a věcné ceny našim předchůdcům. Oceněni byly též vinaři-vystavovatelé: 38 vín bylo vyhodnoceno jakoŠampion výstavy v odrůdách s více jak 6-ti vzorky. Vína s hodnocením 18,5 a více získala ocenění zlatou medailí a jejich majitelé obdrželi věcnou cenu. Nejvíce vzorků v jedné odrůdě se podařilo sesbírat u Ryzlinku Rýnského, kde bylo hodnoceno 100 vzorků. Celá akce proběhla tradičně s velkým nasazením organizátorů, vystoupila cimbálová muzika Pentla a jako již po několikáté, bylo možné ochutnat zabijačkové speciality pana Peprny. Vedle toho jsme opět zajistili možnost ochutnat k vínu holandské sýry.
18.4.2015 zájezd do Golsu (Rakousko). Tentokrát jsme navštívili Den otevřených sklepů v rakouské obci Gols nedaleko Neusiedlerského jezera. Je to oblast kde jsou vyráběna hlavně přírodně sladká vína. Na cestu se vydala společnost 48 vinařů z Boršic a okolních vesnic. Po příjezdu do Golsu nás čekala nabídka více než 80 otevřených vinných sklepů či dvorů s nepřebernou paletou různých vzorků vín, které jsme mohli libovolně ochutnávat.
25.4.2015 jarní putování Na kolech vinohrady Uherskohradišťska, kdy jsme náš Zahrádkářský sklep připravili jako jednu ze zastávek na trase Moravského Muškátu. Turisté se pak na tomto stanovišti mohli občerstvit a ochutnat několik vzorků vín. Akce to byla velmi zdařilá a výsledkem jsou desítky spokojených návštěvníků z celé ČR, kteří měli možnost poznat okolí Boršic a navíc ochutnat naše vína. Putování se koná pravidelně na jaře a na podzim, počet cyklistů je v desítkách až stovkách za jediný den.
29.8.2015 Zájezd do Žádovic na Den otevřených dveří ve vinařství Štěpán Maňák. Zde jsme měli možnost nahlédnout do výrobních prostor vinařství i s odborným výkladem Štěpána Maňáka, zároveň pak volnou degustaci jeho vín a navíc ochutnávku pokrmů připravovaných profesionálními kuchaři v přilehlých prostorách. Vůbec se nedivím, že na závěr naší návštěvy přišla vhod cimbálová muzika, která nás doprovodila u několika písniček, které jsme si společně zazpívali. Účast: 37 zahrádkářů.
6.9.2015 putování po boršických vinicích, Ing. Alois Tománek nás opět po roce provázel vinicemi, tentokrát se zaměřil na porovnání pěstování původních a nově vyšlechtěných odrůd, na růst a vývoj podsazovaných vinohradů a doporučení jak nejlépe řešit omlazení starých a prořídlých vinohradů. Představil nám jednotlivé odlišnosti odrůd pěstovaných v našich vinicích právě v období dozrávání hroznů. Akce to byla velmi zdařilá, zúčastnilo se 35 vinařů.
19.9.2015 jsme se aktivně zúčastnili 4. Boršických burčákových slavností, jednak jsme zajišťovali stánky s burčákem a vínem, předváděli zpracování hroznů a jejich lisování – návštěvníci mohli ochutnat čerstvý hroznový mošt a zároveň byla připravena výstavka plodů odrůd révy pěstovaných v Boršicích. Ze zbylého moštu, který nám vylisovali naše děti, vyrobil přítel Zdeněk Buchtík víno, které využíváme pro přípitky na našich akcích.
10.10.2015 proběhlo další putování Na kolech vinohrady Uherskohradišťska. Vzhledem k zaneprázdněnosti vinobraním, jsme se dohodli s obcí na prezentaci vín, kterou si zajistila v Zahrádkářském sklepě, za ZO ČSZ se zúčastnil přítel Jiří Žmolík . Vedle této prezentace bylo otevřeno vinařství Pod Starýma horama a sklep předsedy ZO ČSZ. Počasí se moc nevydařilo a tak návštěva sklepů na této akci byla méně uspokojivá.
13.11.2015 Svatomartinské chutnání vína. Tato již tradiční akce přilákala v tomto roce do kulturního domu 125 návštěvníků, kteří měli možnost ochutnat rekordních 130 vzorků mladých vín. Byla to příležitost poprvé v takovém měřítku ochutnat mladá vína, porovnat technologie zpracování a sdílet své zkušenosti. Prezentaci k svatomartinským tradicím a mladým vínům vedl Ing. Alois Tománek.
27.12.2015 proběhlo Svěcení vína. Víno posvětil otec Anton Kasan. Přineseno bylo 184 vzorků vína, zúčastnilo se 180 milovníků vína. I tento ročník probíhal v komorní atmosféře vánočních svátků, kterou podpořil svou přítomností otec Anton Kasan a otec Antonín z DPS. Před samotným svěcením proběhla v kostele mše za vinaře a zahrádkáře. Z reakcí přespolních návštěvníků, kterých meziročně přibylo, zní slova chvály nad organizací a atmosférou této vinařské akce.
23.1.2015 Po dvaceti letech byla obnovena tradice archivních koštů vína. Akce proběhla na Dvoře pod Starýma horama. Boršičtí vinaři poskytli 90 vzorků vína, tedy téměř třetinu ze 314 hodnocených vzorků.
Během roku přispěla ZO ČZS na některé akce pořádané obcí či jinými zájmovými sdruženími vínem a věcnými příspěvky do tomboly. Byly to: Slavnosti vína v Uherském Hradišti, Boršické hody, Farní ples, Krojový ples, Rodičovský ples, Boršický fašaňk, „První šlapání hroznů dívčí nohou“ na Dvoře pod Starýma horama. Mimo organizaci Výstavy vín v Boršicích zajišťují členové výboru sběr vzorků pro dalších 38 místních a oblastních výstav vín v širokém okolí.
Na tomto místě chci poděkovat všem boršickým vinařům, kteří nám pomáhají při organizaci našich akcí, nebo přispívají svými vzorky k reprezentaci obce a naší organizace. Bez Vaší angažovanosti a spolupráce bychom to nedokázali.
Co nás čeká v roce 2016?
1.3. Se potkáme v Zahrádkářském sklepě při umývání láhví pro výstavu, 15.3., 16.3. a 18.3. bude sběr, sepisování a štítkování vzorků, 19.3. pak příprava KD pro degustaci a v neděli 20.3. pak samotná degustace. Nezapomeňte na vaši účast i účast vašich rodinných příslušníků, hlavně mladší generace, jsou vítáni, počítáme s nimi i do hodnotících komisí.
26.3.2016 v podvečer připravíme KD na výstavu a v neděli 27.3. pak proběhne samotná padesátá první Velikonoční výstava vín.
Během následujícího období připravujeme zájezd do Golsu a to 17.4., zájemci se mohou hlásit u Libora Vranky. Na konec prázdnin připravujeme zájezd do Vinařství Štěpána Maňáka v Žádovicích. V termínech jarního a podzimního putování Na kolech vinohrady Uherskohradišťska se aktivně zapojíme jako zastávky na trase vedoucí přes Boršice. Na konci srpna pak plánujeme opakování putování po boršických vinicích se zaměřením na pěstitelské možnosti v našem regionu. Termíny a detailní informace budou včas zveřejněny. Zúčastníme se 5. Boršických burčákových slavností. Připravujeme též tradiční akce na podzim a v zimě. Proběhnou v pravidelných termínech a to akce Svatomartinské chutnání vín 11.11.2016 a Svěcení vína 27.12.2016.
Letošní rok je plánovaná Celostátní výstava vín v Břeclavi ve dnech 27.5 a 28.5. 2016, degustace bude 14.5.2016, plánujeme účast na degustaci a podle zájmu i zájezd na výstavu. Na celostátní výstavu budeme vybírat vzorky. Zájemci, kteří budou chtít poskytnout vzorek: 1 vzorek =3 láhve 0,75 l, sběr proběhne začátkem května.
Závěrem mě dovolte poděkovat vedení obce za podporu a výbornou spolupráci. Všem vinařům a zahrádkářům za jejich každodenní práci na zvelebování svého okolí a udržování tradic zahrádkaření na Slovácku a v neposlední řadě též mým kolegům - členům výboru základní organizace za aktivitu, nadšení a nasazení, se kterým přistupují k plnění všech úkolů a činností spojených s organizací našich akcí a zajišťování sběru a distribuce vzorků na jednotlivé výstavy. Všem přeji hodně zdraví a úspěchů při zahrádkaření a vinaření v roce 2016.
Libor Vranka
předseda ZO ČZS
Boršice 2.2.2016